Ve maymun çiçeği Türkiye’de görüldü

Avrupa ve ABD’de görülen maymun çiçeği hastalığı vakasına Türkiye’de de ilk kez rastlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığın 37 yaşında bir hastada görüldüğünü, başka bir vakaya rastlanmadığını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter’daki duyurusunda şu ifadeleri kullandı: “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş..

Yazar : Tarih : Okunma : 0 views Yorum Yap


Avrupa ve ABD’de görülen maymun çiçeği hastalığı vakasına Türkiye’de de ilk kez rastlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığın 37 yaşında bir hastada görüldüğünü, başka bir vakaya rastlanmadığını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter’daki duyurusunda şu ifadeleri kullandı: “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor.”

İSTANBUL’DA TEDAVİ ALTINDA

Şimdiye kadar İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç, İsviçre ve Avusturya olmak üzere 51 ülkede 5 bine yakın kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandı. ABD’de pozitif sonuç veren ilk maymun çiçeği testi, 18 Mayıs’ta Massachusetts’te yapılmıştı. ABD’deki ikinci vakanın adresi ise New York oldu. Türkiye’deki hastanın, İstanbul’daki bir şehir hastanesinde tedavi altına alındığı bildirilirken, İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Kovid-19 salgınındaki gibi bir senaryo beklemediklerini kaydetti.

ÇİÇEK AŞISI ETKİLİ OLUYOR

Eraksoy, “Belirtileri çiçek hastalığıyla benzerlik taşıyor. 1980’e kadar çiçek aşısı ülkemizde yapıldı. Sonrasında çiçek dünyadan yok olan bir hastalık olduğu için aşı yapılmadı. Çiçek aşısı olanlar maymun çiçeğine karşı da bağışıklar. Aşısı olmayanların riski var ama bu ‘Aşı kampanyası başlatalım’ demek değil. Çünkü Kovid-19 salgınındaki gibi insanların etkilenebileceği, hastanelerin dolup taşacağı salgın beklemiyoruz” dedi.

KULUÇKA SÜRESİ 21 GÜN

Prof. Dr. Haluk Eraksoy, “maymun çiçeği” hastalığıyla ilgili şu bilgileri verdi:
Belirtileri, ateşle başlıyor. Sonrasında deride döküntülerle devam ediyor. Döküntüler yüzde, kafada, bacaklarda, el içi ve ayak tabanlarında görülebiliyor. Döküntüler leke gibi başlıyor. Kabarık içi su dolu kesecikler oluşturuyor. Bu keseciklerin içinde iltihaplar oluşuyor. Sonra da kabuklanıyor.
Hasta kişiler 15 gün ila 1 ay karantinada kaldığında bulaşıcılığı kalmıyor.
Temas etmiş bir kişinin kuluçka süresi ise 21 gün.
Hastalık, maymun çiçeği ile enfekte olan bir kişiyle yakın temas halinde bulaşıyor.
Cinsel temas yoluyla da bulaşabiliyor.
Belirtileri şiddetli baş ağrısı, 38 derece ve üzerinde ateş, lenf bezlerinin koltuk altı ve kasıklarda büyümesi, kas ağrısı, halsizlik, sırt ağrısı.Source link

Haberi paylaş
edithaber (zarahaber58@gmail.com) Websitesi