Üzerine bir kaşık dökün yeter! Kumaşlardaki en zorlu lekeleri çıkarıyor

Öncelikle çamaşır yıkamak, herkesin sevdiği aktivitelerden biri değil ve özellikle kıyafetlere zarar veren lekelerden kurtulmak için kaybedilen vakit, bu sebebin başında geliyor. Fakat küçük bir ipucuyla bu süreçten tamamen kurtulabilirsiniz. İşte en zorlu lekeleri çıkaran o ipuçları… KAN LEKELERİNİ HIZLA ÇIKARIR Ufak kesikler, burun kanamaları gibi kötü sürprizler sonucunda kumaşlarda oluşan kan lekesi, en zor..

Yazar : Tarih : Okunma : 0 views Yorum Yap


Öncelikle çamaşır yıkamak, herkesin sevdiği aktivitelerden biri değil ve özellikle kıyafetlere zarar veren lekelerden kurtulmak için kaybedilen vakit, bu sebebin başında geliyor. Fakat küçük bir ipucuyla bu süreçten tamamen kurtulabilirsiniz. İşte en zorlu lekeleri çıkaran o ipuçları…

KAN LEKELERİNİ HIZLA ÇIKARIR

Ufak kesikler, burun kanamaları gibi kötü sürprizler sonucunda kumaşlarda oluşan kan lekesi, en zor çıkan lekelerden biri. Sebebi ise, kanda bunda hemoglobinin hava ile temas ettiğinde pıhtılaşarak kumaşa tamamen işlemesi.

Tuz ise bu lekeyi çıkarabilecek dehidrasyon özelliğine sahiptir. Fakat öncelikle hemen müdahale edilmesi gerekiyor. Kan, kurumaya bırakıldığında çıkarılması daha zor bir hale gelebilir. Bu nedenle özellikle “soğuk” olmasına dikkat etmeniz gereken bir suyla yıkamanız önemlidir. Sıcak su, kanın kumaşa daha fazla işlemesine neden olabilir. Öncelikle tuz döktüğünüz kumaşı, soğuk suyla elinizde biraz yıkayın. Ardından normal yıkama işlemine devam edin.

PAS LEKELERİNİ ÇIKARIR

Giysilerdeki pas lekeleri, oldukça zor çıkan bir lekedir. Sürtünme, kurutma esnasında çamaşırların paslı bir yüzeye temas etmesi sonucunda pas lekeleri kolaylıkla oluşabilir. Fakat bu süreçte en iyi yardımcınız da tuzdur.

Pas lekesini kumaştan çıkarmak için tuz ve limon suyunu karıştırıp lekeye sürün. Ardından paslı kumaşı, güneşte bekletin. Giysiler kuruduğunda, elde yıkayabilir ve çamaşır makinesine atabilirsiniz. Ayrıca beyaz sirkenin limon suyuna alternatif olarak da işe yarayabileceği belirtiliyor. Fakat bu yöntemi, deri, yün veya ipek gibi bazı malzemelerde sert bir etki oluşturabilir. Bu nedenle hassas kumaşlar için profesyonel bir yardım almak daha uygun olmayacaktır.Source link

Haberi paylaş
edithaber (zarahaber58@gmail.com) Websitesi