Muğla Büyükşehir Belediyesi Deprem Önlemlerine Devam Ediyor

Abone Ol 

Muğla Büyükşehir Belediyesi olası bir depreme karşı önlem almaya devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Deprem Önlemlerine Devam Ediyor
Yazar : Tarih : Okunma : 8 views Yorum Yap

Muğla Büyükşehir Belediyesi olası bir depreme karşı önlem almaya devam ediyor. Bu kapsamda ekipler son olarak Ortaca Sarıgerme, Ula Ataköy, Çıtlık ve Kızılyaka Mahallelerinde mikrobölgeleme çalışmalarını sürdürüyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi depremler nedeniyle büyük acıların yaşandığı ülkemizde bu acıların Muğla’da da yaşanmaması için çalışmalara devam ediyor. Yatay mimari uygulamasıyla çok katlı yapılara izin verilmeyen kentte yine Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından mikrobölgeleme çalışmaları yapılıyor. Nüfus yoğunluğu, plan çalışmaları, zemin ve fay hatlarının durumları incelenerek mikrobölegeleme çalışmaları başlatılacak yerler tespit ediliyor ve bu bölgelerde gerekli incelemeler yapılıyor.

Büyükşehir Mikrobölgeleme Çalışmalarıyla Deprem Risklerini En Aza İndirmeye Çalışıyor

Mevcut veya yeni açılacak yerleşim alanlarındaki tüm tehlikeleri belirlemek, yerel zemin ve tehlike koşullarının yansıtıldığı haritaların üretilmesi amacıyla arazinin jeolojik açıdan modellemesi ile ilgili her türlü araştırma, analiz ve sentezlerin yapılarak değerlendirildiği etüt çalışmaları olarak adlandırılan mikrobölgeleme çalışmaları şehirler için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mikrobölgeleme etüt çalışmaları ile afet risklerinin azaltılması, çarpık yapılaşma ve yarattığı sorunlar, deprem hasarlarını en aza indirebilmek için düzenli arazi kullanımının sağlanması hedefleniyor. 

 

Menteşe ve Milas’ın ardından Fethiye, Ortaca ve Ula’da Çalışmalar Sürüyor

2022 yılında Menteşe’de 2 bin 69, Milas Ören ve Türkevleri Mahallelerini kapsayan 1500 hektarlık inceleme alanında jeolojik ve jeofizik çalışmaları yapıldı. Yapılan deney ve analizler neticesinde mikro bölgeleme etüt raporları hazırlanarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. 2023 yılı içerisinde ise Fethiye merkez mahalleleri kapsayan 8 bin 300 hektarlık ve Ortaca İlçesi, Sarıgerme Mahallesinde de 200 hektarlık alanın mikro bölgeleme etüt çalışmaları için ihaleleri yapılarak saha çalışmaları başladı. Ula’da ise Ataköy-Kızılyaka-Çıtlık mahallelerini kapsayan 1298 hektar alanda yapılacak mikrobölgeleme ihalesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Benzer Haberler  Fairy, Şef Rafet İnce'nin Yöresel Yemekleri ile Çadırkentlerdeki İftar Sofralarına Dayanışmanın Sıcaklığını Taşıdı

2024 yılı için ise Köyceğiz, Datça, Ortaca, Ula ve Yatağan’ın farklı bölgelerinde inceleme çalışmaları başlatılacak.

 

Büyükşehir Depremde Yaşanacak Olumsuzluklar İçin Önemli Çalışmalar yapıyor

Mikrobölgeleme çalışmalarının dışında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün talimatı doğrultusunda kentte özellikle yüksek katlı binalara izin verilmeyerek yatay mimari benimseniyor. Ayrıca deprem sırasında vatandaşların günlük yaşamlarında aksama olmaması için kurulan atölyede mobil konteyner, mutfak, tuvalet, banyo gibi malzemelerin üretimi yapılabiliyor. Bunun yanı sıra yine acil durumlar için Muğla’da 617 toplanma alanı, 37 geçici kamp alanı belirlenirken kurulan afet koordinasyon merkezi ile deprem anında hızlıca organize olunarak olumsuz durumlara müdahale edilebilecek. Farklı ilçelerde kurulan uydu telefon sistemleriyle de kesintisiz iletişim sağlanabilecek. Bunun yanı sıra Büyükşehir ekipleri tarafından şehrin farklı noktalarına enkaz kaldırma ve arama faaliyetlerinde kullanılacak malzemelerin olduğu konteynerler konarak herhangi bir deprem durumunda hızlı müdahale edilmesi amaçlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

edithaber (zarahaber58@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın