Gastroantalya heyecanı başladı

Abone Ol 

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) tarafından Antalya’da organize edilen GastroAntalya start aldı. Dört gün sürecek organizasyonda 850 yarışmacı en güzel yemeği yapmak için hünerlerini sergilerken gastronomi dünyasının kalbi de Antalya’da atacak.

Gastroantalya heyecanı başladı
Yazar : Tarih : Okunma : 26 views Yorum Yap

GASTROANTALYA HEYECANI BAŞLADI
 

 

GASTRONOMİ DÜNYASININ NABZI
ANTALYA’DA ATIYOR

  Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) tarafından Antalya’da organize edilen GastroAntalya start aldı. Dört gün sürecek organizasyonda 850 yarışmacı en güzel yemeği yapmak için hünerlerini sergilerken gastronomi dünyasının kalbi de Antalya’da atacak.

 Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ve Kilit Grubu’nun ana sponsor olduğu “Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması 2023” (GastroAntalya) düzenlenen törenle başladı. 15-18 Kasım 2023 tarihleri arasında, Cam Piramit’te 40 ülkeden gastronomi profesyonellerini buluşturmayı amaçlayan GastroAntalya, bu sene “Frenk Yemişi” teması ile kapılarını açtı.

GastroAntalya açılış törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya İl Emniyet Müdürü Osman Çevik’in yanı sıra dernek başkanları, aşçılar ve aşçı adayları katıldı.

“Antalya gastronominin de başkenti olmayı hak ediyor”
Açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Antalya, turizmin başkenti dünyanın gözbebeği. Gastronomi bu şehre çok yakışıyor. Gastronomiyi ihmal edemeyiz. Dünyanın en kadim coğrafyası Anadolu, tarımın icat edildiği, buğdayın keşfedildiği yerdir. Gastronominin kitabı bu coğrafyada yazılmalı. Gastronomi adına daha yapacak çok iş var. GastroAntalya da Antalya için bir kilometre taşıdır. Daha nice etkinliklere ve festivallere hep birlikte ulaşalım istiyoruz. Antalya’da Michelin yıldızlı bir restoranımız yok. Atık bunu da planlamamız lazım. Antalya gastronominin de başkenti olmayı hak ediyor. İyi yemek iyi ürünle olur. Antalya Türkiye tarımının başkentidir. En güzel mahsul buradan çıkıyorsa en lezzetli yemekler de buradan çıkmalı. Benim kızım da aşçı. Çok zor ve gönülle yapılması gerekiyor. Sponsorlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Özellikle Antalya’daki güzel etkinliklere destek veren Kilit Grubu’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Misafirlerimize muhteşem tatlar sunuyoruz”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise şöyle konuştu: “GastroAntalya, 40 ülkeden gelen aşçıları ve genç aşçı adaylarımızı ağırlıyor. Bizim de desteklerimizle düzenlenen bu buluşmaya hoş geldiniz. Nitelikli otellerimiz, kaliteli hizmetimiz, doğamız, tarihimiz ve kültürel değerlerimizle Antalya turizmin başkentidir. Aynı zamanda Antalya tarımın da başkentidir. Eşsiz lezzetleri ve gastronomisi ile Antalya turizm ve tarımla ekonomimiz için büyük değerdir. Tarım ve gıda ürünlerimiz tüm Türkiye’ye ulaşmaktadır. Bu coğrafyanın tüm nimetlerini kullanarak Antalya mutfağını daha da geliştirmeliyiz. Bu ürünleri kullanarak hem halkımıza hem de misafirlerimize muhteşem tatlar sunuyoruz. Tarımda sürdürülebilirlik ilkesi ile yerel üreticilere sahip çıkıyoruz. Kentimize gastronomi alanında hak ettiği değeri kazandırmak için FoodFest’in büyük bir katılımla ikincisini gerçekleştirdik. Dünyaca ünlü şefleri Antalya’da buluşturduk. GastroAntalya ile de mutfak yıldızlarını buluşturuyoruz. Şeflerimiz burada hünerlerini sergileyecek. Çalıştaylar ve sunumlar gibi farklı etkinlikler de gerçekleştirilecek. Bu coğrafyanın nimetlerini ustaca kullanmaya devam edeceğiz. 4 yıldır bu organizasyonu düzenleyen başta Bilal Yüreğir ve ekibi olmak üzere tüm katkıda bulunanlara teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler  SunExpress Yıl Başından Bu Yana 10 Milyon Yolcu Taşıdı

 Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı Tamer Özkan 
“Çok güzel bir organizasyon. Hepimiz bir çatı altındayız. Federasyon olarak temel hedefimiz dünyada ses getirmektir. Bunu istiyorsak çalışanlarımızın akademik yolda da ilerlemesi gerekiyor. 43 yıldır bu işi yapıyorum. Devletimizden bir ricamız var. Lütfen aşçılık yasamızı çıkartın. Aşçılığın kriterleri için bu yasanın çıkması gerekiyor. Dünya ve Avrupa standartlarını yakalamalıyız. Nerede bir aşçı ve yatırımcı varsa profesyonelce bu işi yapsınlar.”

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) Yurt Dışı Başkanı Ömer Yalçın
“Gastronomiye gönül verenler burada. Mutluyuz ve gururluyuz. 59 farklı kategoride 850 yarışmacımız var. Bu sene 5. yaşımızı kutluyoruz. Arkamızda çok büyük bir ekip var. Onlara teşekkür ediyorum. Her sene büyümeye devam ediyoruz. Nu büyüme ivmemiz aynı hızda devam edecek.”

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) Başkanı Bilal Yüreğir
“Bu güzel organizasyonu yaparken sıkıntılar yaşadık ve zorlandık. İçimize sinen bir etkinlik oldu. Usta aşçılarımız ve genç aşçılarımızı bu platformda bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz. Her geçen sene daha da büyüyoruz, büyümeye ve gastronomiye katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Kilit Grubu adına Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan
“Böyle bir etkinliğin parçası olduğumuz için mutluyuz. GastroAntalya bir marka olma adına emin adımlarla ilerliyor. O çabayı görüyoruz ve takdir ediyoruz. Turizm sektörü tüm dünyada büyüyor. Turizm sektörü ile dikkat çeken Türkiye de gastronomisi ile çok büyük potansiyel taşıyor. Çok yetenekli şeflerimiz var. Emin olun mutfağımızda muazzam ürünler var. Biz grup olarak gastronomiye büyük önem veriyor ve destek olmaya devam ediyoruz.”

40 ülkeden katılım
Dünyanın 40 ülkesinden ve Türkiye’nin dört bir yanından gastronomi temsilcileri, gastronomi sektöründe ürün & hizmet üreten firmalar, önde gelen şirketler ve yöneticileri, turizm sektörünün F&B departman yöneticileri, satın alma departman yöneticileri, profesyonel şefler, otel genel müdürleri, gastronomi ve mutfak sanatları akademisyenleri, dünyaca ünlü şef ve gurmeler, üniversite ve lise düzeyinde öğrenci şefler, dernekler, eğitim kurumları, gastronomi ekosistemini oluşturan sektörlerin çalışanlarının katılacağı organizasyonda workshoplar, sunumlar, paneller, şehir standları, hizmet sunumları, ürün tadımları, B2B görüşmeler gerçekleştirilecek.

Benzer Haberler  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'ndan, Cumhuriyetin 100. Yılında Görkemli Bir Açılış Konseri

Hünerlerini sergileyecekler
 Organizasyonun ana konsepti olan yarışmaya 850’nin üstünde şef ve şef adayı katılacak. Bireysel Pratik Gençler, Bireysel Pratik Ustalar, Grand Prix Milli Takım ve Bireysel Display Ustalar yarışmalarına sahne olacak GastroAntalya, şeflerin ve şef adaylarının hünerlerini sergilemelerine imkan verecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

edithaber (zarahaber58@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın