Başkan Soyer’e destek çığ gibi büyüyor

Abone Ol 

9 Eylül’ün 100’üncü yılı kutlamalarında Atatürk’ün Nutuk kitabından alıntı yaptığı için açılan soruşturma nedeniyle CHP İzmir İl Örgütü ve ilçe örgütleri Başkan Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti.

Başkan Soyer’e destek çığ gibi büyüyor
Yazar : Tarih : Okunma : 43 views Yorum Yap

Başkan Soyer’e destek çığ gibi büyüyor

“100 sene önce kapanan defteri tekrar açmak istiyorlar”

9 Eylül’ün 100’üncü yılı kutlamalarında Atatürk’ün Nutuk kitabından alıntı yaptığı için açılan soruşturma nedeniyle CHP İzmir İl Örgütü ve ilçe örgütleri Başkan Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Egemenlik Evi önünde miting havasında yapılan programda konuşan Başkan Soyer, “100 sene önce kapanan bir defteri tekrar açmak istiyorlar. Yok öyle yağma! Biz Cumhuriyet’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün bekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamalarındaki konuşmasından dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından açılan soruşturma sonrasında toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP İzmir İl ve ilçe örgütlerinin üyeleri de destek için bir araya geldi.  CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Milletvekilleri Mahir Polat ile Yüksel Taşkın’ın da katıldığı ve başkanlık makamının yer aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Egemenlik Evi önündeki buluşmada önemli mesajlar verildi. Başkan Soyer’e gönülden destek veren topluluk “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” ve “Hak Hukuk Adalet” sloganları attı.

“Yok öyle yağma”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Nasıl gurur duyduğumu, mutlu olduğumu anlatamam. Çünkü Cumhuriyet insanlık tarihinin en büyük devrimlerinden biri. Ve Cumhuriyet bu devrimi saltanata karşı yaptı. 100 sene önce o defter kapandı. Saltanat bitti, Cumhuriyet başladı. Ve 100 senedir biz bu topraklarda onun erdemleriyle, değerleriyle refah, barış içinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Cumhuriyet devriminin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk asla ve asla o 100 sene önceki hesaplaşmayı bugüne taşımak isteyenlerin mezesi olamaz. Biz sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. 100 sene önce kapanan bir defteri tekrar açmak istiyorlar. Yok öyle yağma! Biz Cumhuriyet’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün bekçisi olmaya devam edeceğiz.  Ve gelecek kuşaklara Mustafa Kemal Atatürk’ü taşımaya devam edeceğiz. İzmir bunun öncüsü olmaya devam edecek. Mustafa Kemal Atatürk yaşasın, Cumhuriyet ilelebet yaşasın… Yaşasın İzmir” dedi.

Benzer Haberler  Binali Yıldırım Kınık'ta

“Tunç Soyer boğazınıza oturur, kolay lokma değil”

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Hepinizin gördüğü üzere burada Kuvayı Milliyecilerin torunları var. Burada memleketi terk edip, parsel parsel bırakıp yok eden Vahdettin’in torunları yok. Biz inadına Mustafa Kemal Atatürk, inadına demokrasi, inadına CHP ve Cumhuriyet değerleri diyeceğiz. Ve bunu söyleyen Tunç Soyer’e tüm ilçe örgütlerimiz, il örgütümüzle, halkımızla, işçilerimizle birlikte sahip çıkmaya geldik. Başkanımız bir Sayıştay denetlemesi geçirdi. Zerre kadar bir sorun bulamadılar, bula bula Nutuk’tan alıntıladığı konuşmasından bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlar. Yemezler. O kadar kolay değil. Tunç Soyer boğazınıza oturur, kolay lokma değil. Arkasında Mustafa Kemal’in askerleri var” dedi. 

“Uğraşılan şey Cumhuriyet’tir, biz buna pabuç bırakmayız”

CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın da “Benim İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya bir çağrım var. Her gün bir çeteye operasyon yapıyorsunuz, çok güzel. Buz dağının görünen kısmıyla uğraşmak çok iyi, destekliyoruz. Peki, bu çetelerin oralarda var olmasını mümkün kılan şahıslarla, devlette yer alan bakanlık yapan şahıslarla niye ilgilenmiyorsunuz? Tunç Soyer’e soruşturma izni vereceğinize, sizden önceki Bakan Bey ile ilgili tasarrufunuz olacak mı? Türkiye Cumhuriyeti bir başka var oluştur ve Osmanlı’nın belli konularda eleştirisine dayalı olarak ortaya çıkmıştır. Mustafa Kemal Atatürk de Nutuk kitabında bu kopuşun niye zorunlu olduğunu, neden Cumhuriyet ile devam etmemiz gerektiğini gayet iyi anlatmıştır, Tunç Bey de buraya referans vermiştir. Övünmemiz gereken bir nokta da; tam tersi bir tür rövanşizm denemesi yapılıyor. Burada asıl uğraşılan şey Cumhuriyet’tir. Biz buna pabuç bırakmayız” ifadelerini kullandı. 

Örgüt Soyer’in arkasında

CHP Urla İlçe Başkanı Pelin Karasakal, “Bu soruşturma bir kıyaslamadır. Bu kıyaslama Vahdettin ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kıyaslamasıdır. Bu kıyaslama saltanat sevdalıları ile Cumhuriyet sevdalıları kıyaslamasıdır. Ve bu kıyaslamada bizim tarafımız bellidir. Biz Cumhuriyetten, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten tarafız ve Cumhuriyetin çağdaş kadınları olarak da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in sonuna kadar arkasındayız” dedi. 

Benzer Haberler  Balçova'da Ramazan Dayanışması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in örgüt olarak arkasında durduklarını belirten CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan, “İzin vermeyeceğiz. Sonuna kadar Tunç Başkan’ımızın arkasındayız. İzmir örgütü olarak da hem İzmir’e hem özgürlüğe hem Atatürk’e sahip çıkacağız. Herkes bunu böyle bilsin” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

edithaber (zarahaber58@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın